Wszystko na temat niemieckiej naklejki ekologicznej

Od 2008 roku niemieckie miasta mogą zgodnie z prawem wyznaczać strefy niskiej emisji spalin, do których wjazd mają wyłącznie pojazdy silnikowe z naklejką ekologiczną. Naklejka ta w języku niemieckim nazywa się Umweltplakette lub Feinstaubplakette. Pojazdy starsze i powodujące zanieczyszczenia nie są uprawnione do naklejek ekologicznych i mają zakaz wjazdu do stref niskoemisyjnych.

Uwaga: przedstawione tu informacje dla Twojej wygody zostały przetłumaczone na język polski. Pozostałe strony w tej witrynie internetowej są w języku angielskim, w tym między innymi warunki ogólne oraz formularz zamówienia.

German Emissions Sticker

Order the German emissions sticker

Zamów swoją naklejkę

Zamów oficjalną niemiecką naklejkę emisyjną za jedyne 12,50 euro, w tym VAT i koszty dostawy.

Więcej na temat naklejki ekologicznej

Niemieckie naklejki emisyjne występują w trzech kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym. Czerwona naklejka jest przeznaczona dla pojazdów powodujących największe zanieczyszczenie, żółta dla nieco mniej zanieczyszczających, a zielona dla pojazdów najmniej zanieczyszczających środowisko.

Colors German Emissions Sticker

Od 2019 roku w Niemczech pojazdom z czerwoną naklejką nie wolno już wjeżdżać do stref niskiej emisji spalin. W związku z tym czerwone naklejki nie są już w sprzedaży. Pojazdy z żółtą naklejką mają wjazd wyłącznie do strefy niskoemisyjnej w Neu-Ulm w Bawarii. Nie warto zatem kupować żółtej naklejki, chyba że planujesz odwiedzić Neu-Ulm.

Natomiast pojazdy z zieloną naklejką mogą wjechać do wszystkich stref niskiej emisji w Niemczech. I właśnie tę zieloną naklejkę powinieneś nabyć, jeśli planujesz odwiedzić niemieckie miasta ze strefą niskoemisyjną.

Uprawnienie do zielonej naklejki ekologicznej

Do używania zielonej naklejki są uprawnione następujące pojazdy:

Pamiętaj, że roczniki wymienione w nawiasach mają jedynie charakter orientacyjny i zależą od producenta. Na przykład jeden pojazd z silnikiem wysokoprężnym (tj. silnikiem Diesla) sprzed 2006 roku może już spełniać wymagania normy EURO 4, natomiast inne pojazdy z 2006 roku i nowsze mogą jej nie spełniać. Ten drugi przykład często dotyczy różnego rodzaju kamperów.

W większości dowodów rejestracyjnych pojazdu wydanych w Unii Europejskiej norma emisji jest określona w rubryce V. Kategoria pojazdu (M1, M2, M3, N1, N2 lub N3, jak wskazano powyżej) jest określona w rubryce J, a rodzaj paliwa w rubryce P. Rubryka B określa datę pierwszego dopuszczenia pojazdu do użytku.

Order the German emissions sticker

Zamów swoją naklejkę

Zamów oficjalną niemiecką naklejkę emisyjną za jedyne 12,50 euro, w tym VAT i koszty dostawy.

Kiedy naklejka ekologiczna nie jest potrzebna

Poza lokalnymi wyjątkami mającymi zastosowanie wyłącznie dla mieszkańców strefy niskoemisyjnej istnieją również wyjątki ogólne. Nawet w przypadku gdy Twój pojazd nie jest uprawniony do naklejki ekologicznej, nadal możesz wjechać do strefy niskoemisyjnej, jeśli:

Pojazdy, które nie muszą mieć naklejki ekologicznej, to motocykle, motorowery, skutery, maszyny rolnicze, samochody policyjne, wozy strażackie i karetki pogotowia. Pojazdy te, nawet jeśli nie są zarejestrowane w Niemczech, mogą bez żadnych ograniczeń wjeżdżać do niemieckich stref niskoemisyjnych.

Strefy niskiej emisji spalin w Niemczech

Map with all German low-emission zones

Strefy niskiej emisji spalin w Niemczech to takie strefy, do których wjazd mają wyłącznie pojazdy silnikowe z naklejką ekologiczną. W języku niemieckim strefy te nazywają się Umweltzone, co w tłumaczeniu oznacza „strefa ekologiczna”. Od 2019 roku Niemcy mają 58 stref niskoemisyjnych obejmujących ponad 70 miast. Większość z nich znajduje się w krajach związkowych Badenia-Wirtembergia i Nadrenia Północna-Westfalia. Przegląd wszystkich stref wraz z mapą możesz znaleźć na tej stronie.

Umweltzone

Początek strefy niskoemisyjnej jest oznaczony znakiem po lewej stronie. Znak po prawej stronie oznacza koniec strefy niskoemisyjnej. Pamiętaj, że znaki te mogą nie być umieszczone wzdłuż dróg o mniejszym znaczeniu, prowadzących do strefy niskoemisyjnej i przy wyjeździe z takiej strefy.

Często zadawane pytania (FAQ)

Poniżej odpowiadamy na kilka często zadawanych pytań dotyczących niemieckiej naklejki ekologicznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat procedury zamówienia, przejdź na koniec tej strony.

Gdzie mogę kupić niemiecką naklejkę ekologiczną

W Niemczech naklejkę ekologiczna możesz kupić w serwisach kontroli pojazdów, takich jak DEKRA, A.T.U czy TÜV. Można również kupić naklejkę ekologiczną on-line, na przykład korzystając z naszego formularza zamówienia.

Jaka jest kara za brak naklejki ekologicznej?

Jeśli wjedziesz do strefy niskiej emisji spalin bez niemieckiej naklejki ekologicznej lub z jej starszą wersją – czerwoną albo żółtą, zostaniesz ukarany grzywną w wysokości 80 euro.

Które niemieckie miasta mają strefę niskoemisyjną?

Zajrzyj na tę stronę, gdzie znajdziesz mapę i listę wszystkich stref niskiej emisji spalin w Niemczech.

Czy potrzebuję naklejki ekologicznej na autostradzie?

Nie, naklejka ekologiczna nigdy nie jest wymagana na niemieckich autostradach, nawet jeśli autostrada przebiega przez strefę niskoemisyjną.

Czy naklejki ekologiczne tracą ważność?

Niemiecka naklejka ekologiczna nie traci ważności tak długo, jak nie zmieni się numer rejestracyjny i pojazd. W przypadku zmiany numeru tablicy rejestracyjnej konieczna będzie nowa naklejka. Niemożliwe jest również przeniesienie naklejki z Twoim numerem rejestracyjnym na inny pojazd.

Jeśli numer tablicy rejestracyjnej na naklejce nie jest już dłużej czytelny, na przykład z powodu działania promieni słonecznych, również potrzebna będzie nowa naklejka.

Gdzie należy umieścić naklejkę?

Przymocuj naklejkę po wewnętrznej stronie przedniej szyby, tak aby zielona strona i numer tablicy rejestracyjnej były widoczne z zewnątrz. Patrząc z pozycji kierowcy, najlepsze miejsce do tego znajduje się po prawej stronie przedniej szyby.

Czy mogę używać naklejki ekologicznej z innego kraju?

Kilka innych krajów europejskich również wprowadziło naklejki ekologiczne, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Niestety w Niemczech naklejki te są nieważne.

Czy potrzebuję naklejki ekologicznej na samochodzie z wypożyczalni?

Tak, naklejki ekologiczne są wymagane również na samochodach z wypożyczalni. Jeśli wypożyczasz pojazd w niemieckiej strefie niskoemisyjnej lub w jej pobliżu, prawie zawsze będzie już posiadał taką naklejkę. W razie wątpliwości lub jeśli wynajmujesz samochód w miejscu oddalonym od strefy niskiej emisji spalin, po prostu zapytaj o to w wypożyczalni.

Informacje na temat procesu zamówienia

Jeśli złożysz zamówienie na niemiecką naklejkę ekologiczną za pomocą naszego formularza zamówienia, Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone w ciągu jednego dnia roboczego. Jeśli Twój pojazd kwalifikuje się do uzyskania takiej naklejki, zostanie ona wysłana pocztą na Twój adres domowy. Jeśli jednak Twój pojazd nie kwalifikuje się do uzyskania takiej naklejki, wówczas naklejka nie będzie wydana, a Ty otrzymasz zwrot pieniędzy. Sprawdź tutaj, czy Twój pojazd się kwalifikuje.

Poland

Aby ubiegać się o wydanie naklejki ekologicznej, na stronie zamówienia należy przesłać kopię dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu. Zobacz przykładowy obraz powyżej. Widoczne muszą być następujące informacje: numer rejestracyjny (A), data pierwszego dopuszczenia pojazdu do użytku (B), numer identyfikacyjny pojazdu (E), kategoria pojazdu (J), rodzaj paliwa (P) i norma emisji (V).

Aby uzyskać więcej informacji, zajrzyj na naszą stronę z często zadawanymi pytaniami na temat Twojego zamówienia lub wyślij nam wiadomość e-mail. Przypominamy, że wszystkie pozostałe strony w tej witrynie internetowej są w języku angielskim, a pytania można zadawać tylko w języku angielskim.

Order the German emissions sticker

Zamów swoją naklejkę

Zamów oficjalną niemiecką naklejkę emisyjną za jedyne 12,50 euro, w tym VAT i koszty dostawy.

This page was last modified on